Вітаю Вас Гость | RSS Субота, 19 Січня 2019, 09:18
Переключить язык на Головна | Реєстрація | Вхід
Меню сайта
Останній номер

Меню журнала
Пошук
Теги
Опитування
Публікації аспірантів в фахових виданнях повинні бути безкоштовними, як це є, наприклад, в Росії?
Всього відповідей: 148
Корисні посилання
Головна » 2013 » Жовтень » 8 » Харківський національний університет радіоелектроніки та е-журнал «Проблеми телекомунікацій» в Російському індексі наукового цитування
15:12
Харківський національний університет радіоелектроніки та е-журнал «Проблеми телекомунікацій» в Російському індексі наукового цитування
    
      Шановні колеги! Ні для кого не є новиною те, що в провідних країнах світу рейтинг того чи іншого університету багато в чому визначається рівнем публікаційної активності його співробітників (кількістю статей, індексом цитування і т.і.). Зараз в Україні проблема створення власної (хоча б однієї) наукометричної бази (НМБ) знаходиться скоріше на стадії обговорення, ніж практичного вирішення. Як правило, технологічну (фінансову) підтримку подібних НМБ здійснюють або самі видавничі корпорації, як наприклад, Elsevier (Scopus) і Thomson Reuters (Web of Science), або державні установи, за прикладом реалізованих в Російській Федерації проектів «Наукова електронна бібліотека eLIBRARY.RU» і «Російський індекс наукового цитування» (РІНЦ). З огляду на те, що «святе місце порожнім не буває», в нашій країні нерідко рейтинг вищих навчальних закладів (ВНЗ) пов'язують саме з місцем у «табелі про ранги», сформованому цими визнаними організаціями. Мета даного повідомлення полягає не в з'ясуванні причин, що призвели до відсутності на даний час в Україні «власних» НМБ (хоча вони загальновідомі), а в аналізі позицій Харківського національного університету радіоелектроніки (ХНУРЕ) і, зокрема , заснованого їм е-журналу «Проблеми телекомунікацій» в РІНЦ. Вибір РІНЦ обумовлений його відкритістю, доступністю в його рамках понад 2500 наукових журналів, а також, що важливо, наявністю російськомовної підтримки. Крім того, подібний вибір обґрунтовується також тим, що зараз поки ще жоден з журналів і збірників праць ХНУРЕ безпосередньо не представлений ні в базі Scopus ( Elsevier ), ні в системі Web of Science, хоча деякі статті з видань нашого університету все ж можуть у них індексуватися за рахунок публікації перекладу на англійську мову версій в так званих «рейтингових» журналах. Так, наприклад, деякі статті зі збірки «Радіотехніка» (ISSN 0485-8972) перекладаються англійською мовою і публікуються в журналі «Telecommunications and Radio Engineering» (ISSN 0040-2508).

         Наразі ХНУРЕ представлений у Науковій електронній бібліотеці (НЕБ) eLIBRARY.RU лише чотирма університетськими журналами і збірками:

Автоматизированные системы управления и приборы автоматики,
Проблеми телекомунікацій,
Радиотехника,
Радиоэлектроника и информатика,

але, судячи зі змісту сайтів ХНУРЕ і його інноваційно-маркетингового відділу, університет далеко не перший рік також видає науково-технічний журнал «Біоніка інтелекту» і має безпосереднє відношення до формування змісту журналу «Прикладная радиоэлектроника», хоча засновником останнього і значиться Академія наук прикладної радіоелектроніки. Крім того, НЕБ eLIBRARY.RU при розрахунку показників РІНЦ відстежує публікації і цитованість співробітників ХНУРЕ в інших вітчизняних і закордонних виданнях.

На жовтень 2013 року перша десятка харківських ВНЗ та науково-дослідних організацій в рейтингу кількості цитувань публікацій їх співробітників (згідно з даними НЕБ eLIBRARY.RU) виглядає так (табл. 1):

Таблиця 1. Перша десятка харківських ВНЗ та науково-дослідних організацій в рейтингу кількості цитувань публікацій їх співробітників (згідно з даними НЕБ eLIBRARY.RU)

 

  Впадає в очі значний відрив першої трійки лідерів рейтингу від інших учасників порівняння. Причому ті, що зайняли 2-е і 3-е місце, нарощували індекс цитування, як видно з табл. 1, багато в чому завдяки збільшенню числа статей, розміщених чи «видимих» у РІНЦ, особливо це характерно для Національного технічного університету "ХПІ". Наш університет закріпився на 5-му місці, що теж непогано. Чи є потенціал для подальшого зростання нашого університету у даному рейтингу?

Звісно – є. По-перше, метадані за опублікованими статтями в РІНЦ на даний момент часу подає тільки е-журнал «Проблеми телекомунікацій», інші журнали/збірники НЕБ eLIBRARY.RU «бачить» лише за посиланнями із статей інших видань. Розміщуючи дані за статтями, опублікованими у виданнях ХНУРЕ, за рахунок перехресних посилань вдасться значно підвищити індекс цитування і нашого ВНЗ в цілому, і журналів, що ним видаються, так як не є таємницею, що «свої» співробітники публікуються (іноді, як правило, переважно, в більшості випадків, в обов'язковому порядку – потрібне підкреслити) в «своїх» журналах. По-друге, необхідно розширювати представництво журналів у НЕБ eLIBRARY.RU. Це, перш за все, стосується відсутнього там і вже згадуваного науково-технічного журналу « Біоніка інтелекту». При цьому легко перевірити, що НЕБ eLIBRARY.RU «бачить» посилання на статті цього авторитетного часопису як зі статей співробітників нашого університету, так і з публікацій іноземних авторів. Але ось на підсумковий рейтинг ХНУРЕ (табл. 1) подібне цитування ніяк не впливає, що, принаймні, досить прикро. Подібна ситуація склалася і з близьким нашому університету журналом «Прикладная радиоэлектроника», інформація за статтями якого також в НЕБ eLIBRARY.RU поки що відсутня. Варто відзначити, що ефективність традиційного методу розв'язання задачі, пов'язаної із зростанням індексу цитування за рахунок підвищення науково-прикладного рівня публікацій наших співробітників, багато в чому є заручником саме перерахованих двох організаційних заходів, щоправда не тільки їх. Але в цілому для університету важливо не тільки те, щоб його співробітники отримували і публікували нові наукові результати, а й те, як ці публікації підвищують рейтинг ВНЗ. При цьому, якщо журнали або збірники є підписними виданнями, то необов’язково викладати в НЕБ eLIBRARY.RU повні версії статей, а обмежитися лише метаданими: інформацією про авторів, анотаціями, списком використаних літературних джерел.

Результати розміщення інформації в НЕБ eLIBRARY.RU про опубліковані у виданнях нашого університету статті навіть на рівні метаданих, не кажучи вже про повні версії статей, можна наочно продемонструвати на досвіді е-журналу «Проблеми телекомунікацій». Наш спеціалізований за телекомунікаційною тематикою журнал засновано у 2010 році, тобто він є «наймолодшим» з усіх журналів і збірників, що видаються ХНУРЕ. Але за цей час він встиг завоювати відповідний авторитет і повагу вчених, що працюють у галузі телекомунікацій. Важливо акцентувати увагу на тім, що публікації в е-журналі з першого дня виходу в світ залишаються безкоштовними, а його керівництво в основному за рахунок особистого часу знаходить можливість здійснювати редакторську (методичну та технологічну) підтримку даного видавничого проекту.

Якщо уважно проаналізувати рейтинг публікацій співробітників ХНУРЕ (табл. 2), складений згідно з даними НЕБ eLIBRARY.RU, то можна зробити висновок про те, що в п'ятірці найбільш цитованих публікацій присутні дві статті з е-журналу «Проблеми телекомунікацій», а в двадцятці їх вже п'ять.

Табл. 2. Рейтинг найбільш цитованих публікацій співробітників ХНУРЕ (згідно з даними НЕП eLIBRARY.RU)

 
Розміщення метаданих за статтями з е-журналу «Проблеми телекомунікацій» підвищує і цитованість інших видань ХНУРЕ, тому що до середини 2010 року вчені-зв'язківці нашого університету досить часто публікувалися у збірнику «Радіотехніка», зокрема, у період 2001-2010 рр.. – на сторінках його тематичних випусків «Проблеми телекомунікацій».

І наприкінці варто зазначити, що при включенні видань нашого університету в бази Scopus і Web of Science необхідно буде грамотно використовувати і розвивати досвід просування публікацій співробітників ХНУРЕ, накопичений при розміщенні статей в НЕБ eLIBRARY.RU . У зв'язку з цим хочеться висловити особливу подяку керівництву та рядовим співробітникам НЕБ eLIBRARY.RU за сприяння у більш оперативному ознайомленні широкої світової (і насамперед російськомовної) громадськості з результатами наукових досліджень авторів статей е-журналу «Проблеми телекомунікацій», засновником якого є Харківський національний університет радіоелектроніки .

Заступник головного редактора
е-журналу «Проблеми телекомунікацій»

Лемешко О.В.
(Харківський національний університет радіоелектроніки)
Переглядів: 690 | Додав: avlem | Теги: ХНУРЕ, Elsevier, e-library | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Наукометричні бази
Календар
Прийом статей у 23-й номер: до 01.12.2018 р.
--------------------------------
«  Жовтень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Ми в соц. мережах

Відвідувачі сайту
Час відвідування
Copyright MyCorp © 2019
Яндекс цитирования Page Rank Check
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0